Lemon Slice
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104111 |
| SKU No: | ZT0134-4 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 0.63 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Indigo Petal
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103381 |
| SKU No: | ZT0135A-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.98 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Secret Affair
Yellow sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in triangle shape with machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101073 |
| SKU No: | ZT0136-41 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 3.09 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
900.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blue Pyramid
Blue sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in pyramid shape with machine-cut blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101066 |
| SKU No: | ZT0136B-32 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 3.78 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1200.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pure Elegance
Diamond white gold stud earrings
Stud earrings in triangle shape with white diamonds in gold setting.
| Catalog No: | 00101158 |
| SKU No: | ZT0136B-71 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.44 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2075.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lemon Heart
Yellow sapphire white gold heart drop earrings
Dangling earrings in heart drop style with machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101226 |
| SKU No: | ZT0138-41 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.66 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
925.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Amber Drop
Yellow sapphire white gold classic pendant
Splendid and charming design in classic style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103305 |
| SKU No: | ZT0140-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.13 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
987.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Ocean Drop
Blue sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in drop shape features matched color machine-cut blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100496 |
| SKU No: | ZT0140-3 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.65 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1075.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Angel Apparition
Pink sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in drop style. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104128 |
| SKU No: | ZT0140-4 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.68 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1025.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blush Vibe
Pink sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103817 |
| SKU No: | ZT0141-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.58 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |