Pink Glamour
Pink sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104463 |
| SKU No: | ZT0261 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.16 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Aqua Illusion
Yellow and blue sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut yellow and blue sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102032 |
| SKU No: | ZT0263-9 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.16 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
487.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Jewel Frame
Blue and yellow sapphire white gold drop earrings
Dangling earrings in classic style with machine-cut blue and yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101134 |
| SKU No: | ZT0265-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 3.32 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1425.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Oriental Mystery
Pink and yellow sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut pink and yellow sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102339 |
| SKU No: | ZT0265-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 3.21 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1512.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Peony Intuition
Pink and white sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut pink and white sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102513 |
| SKU No: | ZT0266-4 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.59 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
562.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
June Princess
Orange sapphire white gold drop earrings
Dangling earrings in drop style with machine-cut orange sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101370 |
| SKU No: | ZT0266-41 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.65 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
600.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sun Petal
Yellow sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103367 |
| SKU No: | ZT035A |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.17 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
787.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Moon Branch
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105705 |
| SKU No: | ZY00512 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
275.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Precious Chest
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105897 |
| SKU No: | ZY0235 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.82 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |