Star Rain
Yellow, pink sapphire and amethyst gold star necklace
Elegant and vibrant chain necklace with star pendant. Machine-cut yellow and pink sapphires, amethysts and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108263 |
| SKU No: | N0006AMYPD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.40 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1950.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Star Rainbow
Blue, pink sapphire and tsavorite white gold star necklace
Beautiful and mystical chain necklace with star pendant. Machine-cut blue and pink sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108218 |
| SKU No: | N0006BPTSD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.29 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2050.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Wine Drop
Lavender sapphire white gold classic necklace
Glorious and charming chain necklace with classic pendant. Machine-cut lavender sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109291 |
| SKU No: | N0007LFD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.96 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Drop of Heaven
Pink sapphire gold drop necklace
Dazzling and charming chain necklace with drop pendant. Machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108249 |
| SKU No: | N0007PD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.80 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2437.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Adore Heart
Lavender sapphire whitre gold heart necklace
Romantic and elegant chain necklace with heart pendant. Machine-cut lavender sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109369 |
| SKU No: | N0008LD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.01 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Velvet Dragonfly
Tsavorite white gold dragonfly brooch
Beautiful color, elegant dragonfly brooch in romantic style. High-precision cut tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110778 |
| SKU No: | O0001TSD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.63 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sweet Dragonfly
Yellow sapphire yellow gold dragonfly brooch
Strong in color, elegant dragonfly brooch in romantic style. High-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110846 |
| SKU No: | O0001Y5D-1 |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 2.77 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1125.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Soaring Dragonflies
Pink and blue sapphire gold dragonfly brooch
Charming and elegant dragonfly brooch in floral style. Machine-cut pink and blue sapphires, and also white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108041 |
| SKU No: | O0002PBD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1200.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dragonfly Voyage
Yellow sapphire and tsavorite gold dragonfly brooch
Delicate and elegant dragonfly brooch in floral style. Machine-cut yellow sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106146 |
| SKU No: | O0002YTSD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.20 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1075.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dazzling Butterfly
Purple amethyst white gold butterfly brooch
Elegant and charming butterfly brooch in romantic style. Machine-cut purple amethysts and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106122 |
| SKU No: | O0003AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.34 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
987.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |