Druids Stele
Tsavorite white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103428 |
| SKU No: | ZT0084A-9 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.28 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
262.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Daisy Twig
Pink and yellow sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut pink and yellow sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102391 |
| SKU No: | ZT0084B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.06 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Havana Primrose
Yellow and blue sapphire white gold flower pendant
Charming and sweet design in flower shape. This pendant features machine-cut blue and yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104166 |
| SKU No: | ZT0086A |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.08 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
975.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Snow Flower
Diamond white gold stud earrings
Stud earrings in flower shape with white diamonds in gold setting.
| Catalog No: | 00101035 |
| SKU No: | ZT0087B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.03 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Mimosa Classic
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in classic style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104319 |
| SKU No: | ZT0088A |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.48 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
975.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Saffron Amulet
Yellow and orange sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut yellow and orange sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101660 |
| SKU No: | ZT0088A-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.81 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
912.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Azure Amulet
Blue and yellow sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut blue and yellow sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101677 |
| SKU No: | ZT0088A-3 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.92 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1062.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Midnight Rumba
Blue sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut blue sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102049 |
| SKU No: | ZT0088B-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.21 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
562.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Holiday Rumba
Yellow sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut yellow sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102056 |
| SKU No: | ZT0088B-3 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.26 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
True Spring
Tsavorite white gold classic pendant
Splendid and charming design in classic style. The pendant is filled with machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103206 |
| SKU No: | ZT0088B-6 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.12 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |