Spicy Paradox
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105378 |
| SKU No: | ZT0090A-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.65 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Burning Paradox
Pink sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105385 |
| SKU No: | ZT0090A-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.97 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
700.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Love Me
Yellow sapphire white gold heart pendant
Charming heart shape pendant features matched color machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100465 |
| SKU No: | ZT0095-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.12 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
450.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Simple Heart
Tsavorite white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. The pendant is filled with machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103503 |
| SKU No: | ZT0095-3 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.13 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
437.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Gala Style
Pink sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104036 |
| SKU No: | ZT0100-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.52 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
625.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Miss Cherry
Pink sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103756 |
| SKU No: | ZT0100-8 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.56 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
650.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Glow Green
Tsavorites white gold stud earrings
Stud earrings in rhombus shape with machine-cut tsavorites in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101172 |
| SKU No: | ZT0104 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.97 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
925.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Madagascar Petals
Yellow sapphire white gold drop earrings
Drop earrings in petal shape with machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101325 |
| SKU No: | ZT0105B-42 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.98 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
900.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Nature Beauty
Tsavorite white gold drop earrings
Drop earrings in petal shape with machine-cut tsavorites in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101318 |
| SKU No: | ZT0105B-61 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.94 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1162.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Glow Daisy
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103763 |
| SKU No: | ZT0106-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.47 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |