Sanctuary Forever
Tsavorite white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105392 |
| SKU No: | YP0024-7 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.72 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
625.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pure Orchid
Blue sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100489 |
| SKU No: | YP0033-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.32 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Miss Orchid
Yellow sapphire white gold designer pendant
Beautiful pendant in fancy design features matched color machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100472 |
| SKU No: | YP0033-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.35 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
412.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Desire Classic
Pink sapphire white gold classic pendant
Splendid and charming design in classic style. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103695 |
| SKU No: | YP0034-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.59 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
512.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Safari Magic
Yellow sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in pyramid shape features matched color machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100403 |
| SKU No: | YP010-3 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.55 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
425.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Papaya Leaf
Orange sapphire white gold designer ring
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This ring features machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this ring a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102803 |
| SKU No: | YR004 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.83 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1187.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heart Dance
Pink sapphire white gold heart drop earrings
Dangling earrings in heart drop style with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101257 |
| SKU No: | ZAT0192-21 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.98 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1012.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Hearts Desire
Ruby white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. This pendant features machine-cut rubies in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104258 |
| SKU No: | ZP0011-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.06 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1312.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Morning Sunrise
Yellow sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102384 |
| SKU No: | ZT0007 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.45 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
562.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Frutti Lines
Ruby white gold drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut rubies in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103138 |
| SKU No: | ZT005-11 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.28 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
762.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |