Blazing Hearts
Yellow sapphire gold stud earrings
Romantic stud earrings in form of hearts. High-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112185 |
| SKU No: | E0003Y3D-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.32 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1062.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Cerise Duet
Pink sapphire gold stud earrings
Beautiful stud earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112192 |
| SKU No: | E0004P6D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.97 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lemon Charms
Yellow sapphire gold stud earrings
Elegant stud earrings in classic style. High-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112161 |
| SKU No: | E0005Y4D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.97 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1287.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Snowy Hearts
Grey sapphire white gold drop earrings
Charming and delicate heart drop earrings in romantic style. Machine-cut grey sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109123 |
| SKU No: | E0006G |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.60 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunburst Hearts
Yellow sapphire gold drop earrings
Charming and delicate heart drop earrings in romantic style. Machine-cut yellow sapphires in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106757 |
| SKU No: | E0006Y2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1275.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blushing Heart
Pink sapphire white gold drop earrings
Gleaming heart drop earrings in romantic style. Machine-cut pink sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108508 |
| SKU No: | E0007P |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.90 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1550.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heaven's Drops
Blue sapphire white gold drop earrings
Classic and delicate drop earrings in vintage style. Machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106832 |
| SKU No: | E0008BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 7.32 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3400.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Purpur Drops
Ruby white gold drop earrings
Classic and delicate drop earrings in vintage style. High-precision cut rubies and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112512 |
| SKU No: | E0008RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 7.14 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4925.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Mystic Butterfly
Amethyst white gold butterfly necklace
Colorful and vibrant chain necklace with the butterfly front. Machine-cut amethysts and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109390 |
| SKU No: | N0001AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.02 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
962.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Bluebell Butterfly
Blue sapphire white gold butterfly necklace
Rich and vibrant chain necklace with the butterfly front. High-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108133 |
| SKU No: | N0001BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.00 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1150.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |