Precious Delight
Multicolored spinel white gold eternity ring
A graceful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut multicolored spinels in square shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109833 |
| SKU No: | R00043M-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.76 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1312.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Eden Apple
Blue sapphire white gold designer pendant
Charming and sweet design in apple shape. The pendant is filled with machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103251 |
| SKU No: | X00299 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.67 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Notes Duet
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105767 |
| SKU No: | X00539 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.76 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
237.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Drop of Hope
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105934 |
| SKU No: | X00999 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.74 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Inspire Sparkles
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105088 |
| SKU No: | X01051 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.67 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
225.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Fairy Dust
Orange sapphire white gold designer ring
Elegant and beautiful ring with machine-cut orange sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101554 |
| SKU No: | YA3689-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.18 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sanctuary Forever
Tsavorite white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105392 |
| SKU No: | YP0024-7 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.72 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
625.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Miss Orchid
Yellow sapphire white gold designer pendant
Beautiful pendant in fancy design features matched color machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100472 |
| SKU No: | YP0033-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.35 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
412.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Water Line
Blue sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102414 |
| SKU No: | ZT0084-31 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.84 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
375.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Tango Twist
Yellow sapphire white gold designer pendant
This graceful designer pendant featuring matched color machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100373 |
| SKU No: | ZT0131-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.93 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
612.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |