Carmen Butterfly
Lavender sapphire white gold butterfly necklace
Rich and vibrant chain necklace with the butterfly front. High-precision cut lavender sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110723 |
| SKU No: | N0001LD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1137.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Fly Butterfly
Pink sapphire gold butterfly necklace
Charming and elegant chain necklace with the butterfly front. High-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108188 |
| SKU No: | N0001PD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.00 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1250.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Indigo Heart
Blue sapphire white gold heart necklace
Delicate and elegant chain necklace with heart pendant. High-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106764 |
| SKU No: | N0002BD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.69 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1362.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Star Rainbow
Blue, pink sapphire and tsavorite white gold star necklace
Beautiful and mystical chain necklace with star pendant. Machine-cut blue and pink sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108218 |
| SKU No: | N0006BPTSD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.29 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2050.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Classic Ballerina
Pink and yellow sapphire white gold ballerina pendant
A beautiful feminine design, very delicate and stylish. This ballerina pendant features machine-cut pink, yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106528 |
| SKU No: | P00013PYD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.22 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4262.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunny Dragonfly
Yellow sapphire yellow gold dragonfly pendant
Beautiful and charming design in floral style. This dragonfly pendant features high-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111058 |
| SKU No: | P0001Y4D |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 1.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
612.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Baby Bird
Yellow, orange and black sapphire yellow gold bird pendant
Beautiful and sweet bird pendant, features machine-cut yellow, orange, black sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110150 |
| SKU No: | P00041Y3Y6BKD |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 3.37 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2387.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Princess Flower
Blue sapphire white gold classic ring
Stylish and charming ring in classic style. Oval blue sapphire and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
| Catalog No: | 00110556 |
| SKU No: | R000119BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2000.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Victorian Charm
Ruby white gold classic ring
Stylish and charming ring in classic style. Ruby and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
| Catalog No: | 00108409 |
| SKU No: | R00041RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.02 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Eden Apple
Blue sapphire white gold designer pendant
Charming and sweet design in apple shape. The pendant is filled with machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103251 |
| SKU No: | X00299 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.67 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |