Sparkling Ballerina
Blue and orange sapphire white gold ballerina pendant
Tender and feminine design, very delicate and stylish. This ballerina pendant features machine-cut blue and orange sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108027 |
| SKU No: | P00013BYD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.45 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4437.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Ballet Pas
Pink and lavender sapphire white gold ballerina pendant
A beautiful feminine design, very delicate and stylish. This ballerina pendant features machine-cut pink and lavender sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106351 |
| SKU No: | P00013PLD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.40 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4762.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Classic Ballerina
Pink and yellow sapphire white gold ballerina pendant
A beautiful feminine design, very delicate and stylish. This ballerina pendant features machine-cut pink, yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106528 |
| SKU No: | P00013PYD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.22 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4262.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Miss Ballerina
Grey and yellow sapphire white gold ballerina pendant
A beautiful feminine design, very delicate and stylish. This ballerina pendant features machine-cut grey, yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106412 |
| SKU No: | P00013YGD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.60 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4025.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dreamy Ladybug
Blue and orange sapphire white gold ladybug pendant
Sweet and playful design, very charming and rich. This ladybug pendant features machine-cut blue and orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107020 |
| SKU No: | P00014PBY |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.73 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1100.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Queen Ladybug
Orange sapphire and tsavorite white gold ladybug pendant
Sweet and playful design, very charming and rich. This ladybug pendant features machine-cut tsavorites and orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107051 |
| SKU No: | P00014PYTS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.85 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1025.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Iris Ladybug
Pink sapphire and amethyst white gold ladybug pendant
Sweet and playful design, very charming and rich. This ladybug pendant features machine-cut amethysts and pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106986 |
| SKU No: | P00014YAMP |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
937.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Ladybug
Blue sapphire and tsavorite white gold ladybug pendant
Sweet and playful design, very charming and rich. This ladybug pendant features machine-cut tsavorites and blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107075 |
| SKU No: | P00014YTSB |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1087.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Love Potion
Amethyst white gold classic pendant
Lovely pendant in classic style, features high-precision cut amethysts and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110938 |
| SKU No: | P00015AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.09 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Ocean Essence
Blue sapphire white gold classic pendant
Gorgeous pendant in classic style, features high-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111126 |
| SKU No: | P00015B1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.11 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |