Heart Flirt
Yellow and pink sapphire white gold heart pendant
A delightful pendant in heart shape features matched color machine-cut yellow and pink sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101837 |
| SKU No: | ZT0185-4 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.56 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Loving Hearts
Pink sapphire white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103459 |
| SKU No: | ZT0185-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.45 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
737.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Cherish Hearts
Yellow and pink sapphire white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. The pendant is filled with machine-cut yellow and pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103466 |
| SKU No: | ZT0185-6 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.55 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
637.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Magic Hearts
Yellow and orange sapphire white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. The pendant is filled with machine-cut yellow and orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103480 |
| SKU No: | ZT0185-9 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.63 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
625.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunshine Sakura
Yellow sapphire white gold flower pendant
Charming and sweet design in flower shape. This pendant features machine-cut blue and yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105347 |
| SKU No: | ZT0187-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.70 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
612.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Midnight Sakura
Yellow and blue sapphire white gold flower pendant
Charming and sweet design in flower shape. The pendant is filled with machine-cut yellow and blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103770 |
| SKU No: | ZT0187-3 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.47 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
725.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Clover Dews
Tsavorite white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103879 |
| SKU No: | ZT0188-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.00 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
312.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Love Totem
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104814 |
| SKU No: | ZT01881 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.52 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
525.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Cinnamon Drops
Orange sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104531 |
| SKU No: | ZT0188B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.04 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
312.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Vinous Twilight
Pink sapphire white gold drop earrings
Drop earrings in classic style with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101479 |
| SKU No: | ZT0189 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.54 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |