Carmen Signature
Pink sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104999 |
| SKU No: | ZT0162-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.52 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
550.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heart Secret
Pink sapphire white gold heart drop earrings
Dangling earrings in drop style with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101189 |
| SKU No: | ZT0167-21 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.16 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
950.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heart Lock
Orange sapphire white gold heart drop earrings
Dangling earrings in drop style with machine-cut orange sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101196 |
| SKU No: | ZT0167-41 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.10 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Vanilla Mallow
Yellow sapphire white gold flower pendant
Charming and sweet design in flower shape. This pendant features machine-cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104180 |
| SKU No: | ZT0171-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.34 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1775.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Burning Star
Ruby white gold star pendant
Splendid and charming design in the shape of a star. This pendant features machine-cut rubies in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105484 |
| SKU No: | ZT0173-8 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.63 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
975.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Curve Presence
Yellow sapphire and tsavorite white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut yellow sapphires and tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103749 |
| SKU No: | ZT0174-6 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.26 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
450.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dazzling X
Blue sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100427 |
| SKU No: | ZT0177 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.80 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
862.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Arctic Kaleidoscope
Diamond white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. The pendant is filled with white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer.
| Catalog No: | 00104418 |
| SKU No: | ZT0178-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.75 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
812.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Madagascar Night
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104326 |
| SKU No: | ZT0179-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.33 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
650.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Fortune Wheel
Pink and yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut pink and yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104807 |
| SKU No: | ZT0181-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.58 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
525.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |