Endless Breeze
Blue and yellow sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut blue and yellow sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102506 |
| SKU No: | ZT0258-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.25 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
987.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Fairy Whirl
Tsavorite white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut tsavorites.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101875 |
| SKU No: | ZT0259-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.39 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
637.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Ocean Whirl
Blue sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut blue sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101882 |
| SKU No: | ZT0259-6 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.54 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
687.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Carmen Mood
Pink sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104722 |
| SKU No: | ZT0262-3 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.90 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
375.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Aqua Illusion
Yellow and blue sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut yellow and blue sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102032 |
| SKU No: | ZT0263-9 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.16 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
487.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Moon Branch
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105705 |
| SKU No: | ZY00512 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
275.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Naive Snowdrop
Blue sapphire white gold flower pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue and yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105606 |
| SKU No: | ZY0176B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.86 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
262.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |