Passion Glow
Ruby white gold band ring
A vivid adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut rubies in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109857 |
| SKU No: | R00011R |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.88 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2925.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dazzling Corona
Yellow sapphire gold band ring
A lovely adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111669 |
| SKU No: | R00011Y4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.91 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2837.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Night in Paris
Blue sapphire white gold band ring
A wonderful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110525 |
| SKU No: | R000123BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.07 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2875.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Opéra de Paris
Ruby white gold classic ring
Stylish and charming ring in classic style. Oval ruby and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
| Catalog No: | 00110563 |
| SKU No: | R000125RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.36 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2037.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lavender Wrap
Lavender sapphire white gold eternity ring
This simple and yet elegant ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut lavender sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109826 |
| SKU No: | R00012L |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.53 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4487.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Butterfly Desire
Tsavorite white gold butterfly ring
Sweet and delicate fleeting butterflies ring in floral style. Machine-cut red spinel, green tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106191 |
| SKU No: | R00013SPTSD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.52 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2087.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Juicy Butterfly
Amethyst white gold butterfly ring
Mystical and romantic butterfly ring in floral style. Machine-cut amethysts and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109888 |
| SKU No: | R00014AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.35 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1012.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dazzling Corona
Yellow sapphire gold band ring
A beautiful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111584 |
| SKU No: | R0003Y4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.99 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1525.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunny Smile
Yellow sapphire gold eternity ring
Sparkling color, stylish design. This ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111768 |
| SKU No: | R0004Y4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.59 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Eternity
Tsavorite white gold eternity ring
A wonderful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with precision machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110457 |
| SKU No: | R0005TS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.08 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
975.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |