Midnight Rumba
Blue sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut blue sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102049 |
| SKU No: | ZT0088B-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.21 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
562.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
True Blue
Blue sapphire white gold classic pendant
Splendid and charming design in classic style. The pendant is filled with machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103190 |
| SKU No: | ZT0088B-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.14 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
525.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Grace
Blue and yellow sapphire white gold stud earrings
Stunning and elegant stud earrings in classic style. This piece features machine-cut blue and yellow sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102124 |
| SKU No: | ZT0088C-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.10 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Precious G
Ruby white gold stud earrings
Stud earrings in fancy shape with machine-cut rubies in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101097 |
| SKU No: | ZT0091B-12 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.65 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1150.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heart Forever
Blue sapphire white gold heart pendant
This sweet and precious heart pendant features matched color machine-cut blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100250 |
| SKU No: | ZT0095-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.17 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Simple Heart
Tsavorite white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. The pendant is filled with machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103503 |
| SKU No: | ZT0095-3 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.13 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
437.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Deep Heart
Blue sapphire white gold heart stud earrings
Stunning and elegant stud earrings in form of heart. This piece features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant blue coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102117 |
| SKU No: | ZT0097B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.15 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
962.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Bewitched Frame
Yellow sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut yellow sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101783 |
| SKU No: | ZT0101 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.54 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Kiwi Frame
Tsavorite white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104975 |
| SKU No: | ZT0101-10 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.28 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
725.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Terracotta Art
Orange sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104968 |
| SKU No: | ZT0101-9 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.27 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
612.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |