Tropical Dragonfly
Pink sapphire gold dragonfly brooch
Cheerful and delicate dragonfly brooch in romantic style. Machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108140 |
| SKU No: | O0001P2D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.60 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1400.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dragonfly Voyage
Yellow sapphire and tsavorite gold dragonfly brooch
Delicate and elegant dragonfly brooch in floral style. Machine-cut yellow sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106146 |
| SKU No: | O0002YTSD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.20 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1075.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Ocean Essence
Blue sapphire white gold classic pendant
Gorgeous pendant in classic style, features high-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111126 |
| SKU No: | P00015B1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.11 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Azure Falcon
Blue sapphire white gold designer pendant
An unusual and adorable designer pendant in form of flying falcon. The pendant is filled with machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106634 |
| SKU No: | P00024B2B4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 8.18 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2687.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Vino Duo
Orange and yellow sapphire white gold floral pendant
Splendid and charming design in floral style. This beautiful pendant features machine-cut orange and yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106559 |
| SKU No: | P00028Y3Y1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.26 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1000.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Cherry Duet
Pink sapphire white gold cherry pendant
Charming design, very delicate and beautiful. This cherry pendant features machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107006 |
| SKU No: | P0008PTS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.72 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
462.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Princess Heart
Blue sapphire white gold classic ring
Stylish and charming ring in classic style. Oval blue sapphire and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
| Catalog No: | 00110570 |
| SKU No: | R000118BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.11 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1050.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Venice Charm
Ruby white gold band ring
A vivid adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut rubies and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110495 |
| SKU No: | R000123RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.70 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pink Silk
Pink sapphire rose gold eternity ring
Vibrant color, stylish design. This ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109765 |
| SKU No: | R00012P |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 3.59 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4312.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
True Love
Ruby white gold eternity ring
A beautiful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut rubies in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107730 |
| SKU No: | R00012R |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.59 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3925.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |