Aspire Butterflies
Pink, blue sapphire and tsavorite white gold drop earrings
Beautiful and delicate fleeting butterflies drop earrings in floral style. Machine-cut pink, blue sapphires and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109024 |
| SKU No: | E00011PTSB |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.78 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Summer Butterflies
Multicolored sapphire white gold drop earrings
Charming and delicate fleeting butterflies drop earrings in floral style. Machine-cut yellow, lavender and pink sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109093 |
| SKU No: | E00011YPL |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4137.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Celestial Dream
Blue sapphire white gold hoop earrings
Superb hoop earrings in classic style. Machine-cut blue sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108492 |
| SKU No: | E00012B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.40 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1225.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Celestial Dream
Blue sapphire white gold hoop earrings
Splendid hoop earrings in classic style. High-precision cut blue sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112079 |
| SKU No: | E00012B1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.34 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1487.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Imperial Delight
Grey sapphire gold hoop earrings
Splendid hoop earrings in classic style. High-precision cut grey sapphires in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112017 |
| SKU No: | E00012G |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.39 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sparkling Curve
Lavender sapphire rose gold hoop earrings
Splendid hoop earrings in classic style. High-precision cut lavender sapphires in round shape brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112055 |
| SKU No: | E00012L |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 2.31 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1362.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Romantic Nuance
Pink sapphire rose gold hoop earrings
Lovely hoop earrings in classic style. Machine-cut pink sapphires in round shape brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108577 |
| SKU No: | E00012P |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 2.40 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1225.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dazzling Curve
Pink sapphire rose gold hoop earrings
Beautiful hoop earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires in round shape brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112116 |
| SKU No: | E00012P2 |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 2.35 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1450.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Romantic Nuance
Pink sapphire rose gold hoop earrings
Splendid hoop earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires in round shape brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112093 |
| SKU No: | E00012P6 |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 2.35 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Earth Delight
Tsavorite white gold hoop earrings
Gorgeous hoop earrings in classic style. Machine-cut tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108515 |
| SKU No: | E00012TS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.30 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1137.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |