Cherry Drops
Pink sapphire gold drop earrings
Classic and delicate drop earrings in vintage style. High-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by rose and white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 4137.50
( Our Ref # 00112543 )
| Pink sapphire gold drop earrings |
|
| Metal | 18K pink gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 6.9600 GR |
| Width | 5.83 mm |
| Height | 37.57 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3900 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3800 CTS |
| Size | 2.1mm - 2.1mm - 1.36mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 16pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5100 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5200 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 48pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2150 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.