Love Drops
Lavender sapphire white gold drop earrings
Classic and delicate drop earrings in vintage style. High-precision cut lavender sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 3387.50
( Our Ref # 00112529 )
| Lavender sapphire white gold drop earrings |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 6.9200 GR |
| Width | 5.83 mm |
| Height | 37.57 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round lavender sapphire |
|
| Number of Sapphire | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3900 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | oR 4/4 (medium light orangy red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round lavender sapphire |
|
| Number of Sapphire | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3500 CTS |
| Size | 2.1mm - 2.1mm - 1.36mm |
| Color | oR 4/4 (medium light orangy red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round lavender sapphire |
|
| Number of Sapphire | 16pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5500 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | oR 4/4 (medium light orangy red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round lavender sapphire |
|
| Number of Sapphire | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5700 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | oR 4/4 (medium light orangy red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 48pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2190 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.