Citron Drops
Yellow sapphire gold drop earrings
Classic and delicate drop earrings in vintage style. High-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by yellow and white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 3125.00
( Our Ref # 00112499 )
| Yellow sapphire gold drop earrings |
|
| Metal | 18K yellow gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 7.3800 GR |
| Width | 5.83 mm |
| Height | 37.57 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3900 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | Y 5/4 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3400 CTS |
| Size | 2.1mm - 2.1mm - 1.36mm |
| Color | Y 5/4 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 16pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5000 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | Y 5/4 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5000 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | Y 5/4 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 48pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2150 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.