Nocturnal Dragonflies
Blue sapphire white gold stud earrings
Elegant stud earrings in form of dragonflies. High-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and charm.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 862.50
( Our Ref # 00112437 )
| Blue sapphire white gold stud earrings |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.9700 GR |
| Width | 10.30 mm |
| Height | 9.45 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Semi-flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1400 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | B 3/4 (light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 8pcs |
| Setting | Semi-flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3000 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | B 3/4 (light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0320 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0120 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.