Rings of Passion
Pink sapphire gold hoop earrings
Opulent hoop earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires in round shape brought together by rose and white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 11837.50
( Our Ref # 00112208 )
| Pink sapphire gold hoop earrings |
|
| Metal | 18K pink gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 4.6800 GR |
| Width | 2.54 mm |
| Height | 19.51 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 252pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.7200 CTS |
| Size | 0.8mm - 0.8mm - 0.52mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 156pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.8500 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 172pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.6800 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 76pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5200 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.