Royal Teardrops
Ruby white gold stud earrings
Charming stud earrings in classic style. High-precision cut rubies and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1337.50
( Our Ref # 00112130 )
| Ruby white gold stud earrings |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.5400 GR |
| Width | 6.83 mm |
| Height | 10.41 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 20pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1040 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0320 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2500 CTS |
| Size | 1.85mm - 1.85mm - 1.2mm |
| Color | R 5/6 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.