Splendid hoop earrings in classic style. High-precision cut blue sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Blue sapphire white gold hoop earrings | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.3500 GR |
| Width | 1.75 mm |
| Height | 12.07 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 52pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2160 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | B 5/6 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.