Splendid hoop earrings in classic style. High-precision cut grey sapphires in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Grey sapphire gold hoop earrings | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.3900 GR |
| Width | 1.75 mm |
| Height | 12.07 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round grey sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 52pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1900 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | B 2/2 (very light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.