A sparkling adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Pink sapphire gold band ring | |
|---|---|
| Metal | 24K yellow gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.2700 GR |
| Width | 1.34 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 21pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2400 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | slpR 3/3 (light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.