A beautiful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut grey sapphires in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Grey sapphire gold eternity ring | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.0200 GR |
| Width | 1.33 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 43pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4900 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | B 2/2 (very light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.