Honey Drop
Yellow sapphire gold designer ring
An exceptional adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of yellow and white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1287.50
( Our Ref # 00111812 )
| Yellow sapphire gold designer ring |
|
| Metal | 18K yellow gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.6700 GR |
| Width | 2.65 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round eyllow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2200 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | Y 5/4 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 3pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0140 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 3pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0240 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round eyllow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 16pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5000 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | Y 5/4 (medium yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.