This irresistible romantic ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut amethysts in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring perfect and enticing. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Amethyst white gold band ring | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.8600 GR |
| Width | 2.31 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round amethyst | |
|---|---|
| Number of Amethyst | 79pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2800 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.