Eternal Night
Blue sapphire white gold eternity ring
This classic and stylish ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 4487.50
( Our Ref # 00111645 )
| Blue sapphire white gold eternity ring |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.7100 GR |
| Width | 2.63 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 120pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5000 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.62mm |
| Color | B 3/4 (light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 180pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.9500 CTS |
| Size | 1mm - 1mm - 0.65mm |
| Color | B 3/4 (light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.