Rose Ambition
Ruby gold classic pendant
Elegant and fine pendant in classic style, features high-precision cut rubies and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1212.50
( Our Ref # 00111195 )
| Ruby gold classic pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.8100 GR |
| Width | 11.06 mm |
| Height | 17.40 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0210 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 16pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0960 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2500 CTS |
| Size | 2.1mm - 2.1mm - 1.36mm |
| Color | R 5/6 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 2.3mm - 2.3mm - 1.5mm |
| Color | R 5/6 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.