Juliet Dream
Pink sapphire gold classic pendant
Charming pendant in classic style, features high-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1400.00
( Our Ref # 00111157 )
| Pink sapphire gold classic pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.3900 GR |
| Width | 11.83 mm |
| Height | 18.61 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3200 CTS |
| Size | 1.85mm - 1.85mm - 1.2mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1800 CTS |
| Size | 2.05mm - 2.05mm - 1.33mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 24pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1280 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.