Heart Sparks
Pink sapphire gold heart pendant
Sweet and sublime heart pendant, features high-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 975.00
( Our Ref # 00111072 )
| Pink sapphire gold heart pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.8400 GR |
| Width | 12.18 mm |
| Height | 16.68 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2300 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | slpR 3/3 (light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | slpR 3/3 (light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0510 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 11pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0640 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0060 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.