Caramel Essence
Yellow sapphire gold classic pendant
Beautiful pendant in classic style, features high-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1650.00
( Our Ref # 00111041 )
| Yellow sapphire gold classic pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.0800 GR |
| Width | 7.40 mm |
| Height | 35.56 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | oY 3/5 (light orangy yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2200 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | oY 3/5 (light orangy yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 7pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3600 CTS |
| Size | 2.2mm - 2.2mm - 1.43mm |
| Color | oY 3/5 (light orangy yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3500 CTS |
| Size | 2.1mm - 2.1mm - 1.36mm |
| Color | oY 3/5 (light orangy yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0800 CTS |
| Size | 2.4mm - 2.4mm - 1.56mm |
| Color | oY 3/5 (light orangy yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0900 CTS |
| Size | 2.6mm - 2.6mm - 1.69mm |
| Color | oY 3/5 (light orangy yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 9pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.5600 CTS |
| Size | 2.3mm - 2.3mm - 1.5mm |
| Color | oY 3/5 (light orangy yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0760 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 3pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0190 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.