Heart of Passion
Ruby white gold heart pendant
Charming and romantic heart pendant, features high-precision cut rubies and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1250.00
( Our Ref # 00110990 )
| Ruby white gold heart pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 1.8700 GR |
| Width | 12.13 mm |
| Height | 16.72 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0560 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 11pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0640 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0080 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0600 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | R 5/6 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2200 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | R 5/6 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.