Vintage Charm
Amethyst gold classic pendant
Stylish pendant in classic style, features high-precision cut amethysts and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1062.50
( Our Ref # 00110945 )
| Amethyst gold classic pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.4300 GR |
| Width | 11.83 mm |
| Height | 18.61 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 24pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1240 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2000 CTS |
| Size | 1.85mm - 1.85mm - 1.2mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1100 CTS |
| Size | 2.05mm - 2.05mm - 1.33mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.