Gardenia Touch
Tsavorite white gold classic pendant
Elegant pendant in classic style, features high-precision cut tsavorites and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1375.00
( Our Ref # 00110877 )
| Tsavorite white gold classic pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.3200 GR |
| Width | 11.83 mm |
| Height | 18.61 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 24pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1270 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2800 CTS |
| Size | 1.85mm - 1.85mm - 1.2mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1400 CTS |
| Size | 2.05mm - 2.05mm - 1.33mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.