Violet Dragonfly
Amethyst white gold dragonfly brooch
Beautiful and elegant dragonfly brooch in romantic style. High-precision cut amethysts and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1012.50
( Our Ref # 00110815 )
| Amethyst white gold dragonfly brooch |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.6200 GR |
| Width | 18.57 mm |
| Height | 16.30 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0170 CTS |
| Size | 1.25mm - 1.25mm - 0.81mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0110 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0070 CTS |
| Size | 1.15mm - 1.15mm - 0.75mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0070 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0110 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2000 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1400 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 2.1mm - 2.1mm - 1.36mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 2.2mm - 2.2mm - 1.43mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0400 CTS |
| Size | 2.3mm - 2.3mm - 1.5mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round amethyst |
|
| Number of Amethyst | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0500 CTS |
| Size | 2.4mm - 2.4mm - 1.56mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.