Flame Heart
Ruby rose gold heart necklace
Sparkling and elegant chain necklace with the heart pendant. High-precision cut rubies and white diamonds in round shape brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1362.50
( Our Ref # 00110716 )
| Ruby rose gold heart necklace |
|
| Metal | 18K pink gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.8000 GR |
| Lenth | 40.00 cm |
| Plating | |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 3pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1050 CTS |
| Size | 2.05mm - 2.05mm - 1.33mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0140 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0190 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 7pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0900 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | R 5/6 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0200 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | R 5/6 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1050 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | R 5/6 (medium red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.