Vintage Heart
Pink sapphire rose gold heart necklace
Sweet classic chain necklace with the heart front. High-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1500.00
( Our Ref # 00110730 )
| Pink sapphire rose gold heart necklace |
|
| Metal | 18K pink gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.9900 GR |
| Lenth | 40.00 cm |
| Plating | |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3100 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1400 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1700 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | slpR 6/3 (medium dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 1pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0300 CTS |
| Size | 1.85mm - 1.85mm - 1.2mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 1pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0130 CTS |
| Size | 1.45mm - 1.45mm - 0.94mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.