Noble Heart
Grey sapphire yellow gold heart necklace
Tender and elegant chain necklace with the heart pendant. High-precision cut grey sapphires and white diamonds in round shape brought together by yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1137.50
( Our Ref # 00110785 )
| Grey sapphire yellow gold heart necklace |
|
| Metal | 18K yellow gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.8700 GR |
| Lenth | 40.00 cm |
| Plating | |
| Finishing | High polish |
| Natural round grey sapphire |
|
| Number of Sapphire | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1200 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | B 2/2 (very light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round grey sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0200 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | B 2/2 (very light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round grey sapphire |
|
| Number of Sapphire | 7pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0900 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | B 2/2 (very light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 3pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1050 CTS |
| Size | 2.05mm - 2.05mm - 1.33mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0140 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0190 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.