Creaive Heart
Yellow sapphire yellow gold heart necklace
Sparkling and rich chain necklace with the heart pendant. High-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1162.50
( Our Ref # 00110822 )
| Yellow sapphire yellow gold heart necklace |
|
| Metal | 18K yellow gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.8600 GR |
| Lenth | 40.00 cm |
| Plating | |
| Finishing | High polish |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1050 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | oY 3/5 (light orangy yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0150 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | oY 3/5 (light orangy yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire |
|
| Number of Sapphire | 7pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0800 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | oY 3/5 (light orangy yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 3pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1050 CTS |
| Size | 2.05mm - 2.05mm - 1.33mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0130 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0180 CTS |
| Size | 1.3mm - 1.3mm - 0.84mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.