Drop of Faith
Pink sapphire white gold cross pendant
Beautiful pendant in the form of cross, features high-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1862.50
( Our Ref # 00110587 )
| Pink sapphire white gold cross pendant |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.5800 GR |
| Width | 20.99 mm |
| Height | 29.16 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0450 CTS |
| Size | 1.4mm - 1.4mm - 0.91mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 84pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2160 CTS |
| Size | 0.85mm - 0.85mm - 0.55mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 1pcs |
| Setting | Flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 2.4mm - 2.4mm - 1.56mm |
| Color | R 4/5 (medium light red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round ruby |
|
| Number of Ruby | 15pcs |
| Setting | Flush |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3200 CTS |
| Size | 1.65mm - 1.65mm - 1.07mm |
| Color | R 4/5 (medium light red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.