Royal Desire
Blue sapphire white gold classic ring
Stylish and charming ring in classic style. Oval blue sapphire and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
Price: $ 3437.50
( Our Ref # 00110549 )
| Blue sapphire white gold classic ring |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 4.0960 GR |
| Width | 8.69 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural oval blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Oval |
| Total min weight | 1.0300 CTS |
| Size | 6.7mm - 4.8mm - 3.1mm |
| Color | B 5/6 (medium blue) |
| Cut style | Step |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 26pcs |
| Setting | Prong |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3910 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.