Blue Wave
Blue sapphire white gold designer ring
A wonderful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 2000.00
( Our Ref # 00110488 )
| Blue sapphire white gold designer ring |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 4.0260 GR |
| Width | 5.60 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1300 CTS |
| Size | 3.2mm - 3.2mm - 2.07mm |
| Color | B 5/3 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 46pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1400 CTS |
| Size | 0.9mm - 0.9mm - 0.58mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2500 CTS |
| Size | 3mm - 3mm - 1.95mm |
| Color | B 5/3 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1800 CTS |
| Size | 2.6mm - 2.6mm - 1.69mm |
| Color | B 5/3 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1200 CTS |
| Size | 2.2mm - 2.2mm - 1.43mm |
| Color | B 5/3 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1000 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | B 5/3 (medium blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.