Vibrant and colorful necklace in fancy style. High-precision cut blue, pink, lavender, yellow, grey sapphires, tsavorites and amethysts in round shape and mix size from 0.8mm up to 2.1mm brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this sparkling necklace an icon of art. High-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Multicolored sapphire, tsavorite and amethyst necklace | |
|---|---|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 71.9200 GR |
| Lenth | 45.00 cm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 507pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 9.5800 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | slpR 4/3 (medium light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 251pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 4.7400 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | slpR 3/3 (light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 545pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 10.3000 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | B 3/3 (light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 464pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 8.7700 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | B 3/4 (light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round lavender sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 451pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 8.5200 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | oR 4/4 (medium light orangy red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round lavender sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 213pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 4.0300 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | RO/OR 3/2 (light red-orange [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round yellow sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 1660pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 31.4000 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | Y 4/5 (medium light yellow) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round yellow sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 545pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 10.3000 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | yO 3/3 (light yellowish orange [brownish] ) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | U (Diffusion) |
| Natural round grey sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 213pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 4.0300 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | B 2/2 (very light blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round amethyst | |
|---|---|
| Number of Amethyst | 207pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 3.9100 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | vP 3/3 (light violetish purple) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavortie | |
|---|---|
| Number of Tsavorite | 783pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 14.8000 CTS |
| Size | 1.5mm - 1.5mm - 0.97mm |
| Color | yG 4/5 (medium light yellowish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.