Princess Butterfly
Pink sapphire gold butterfly brooch
Elegant and charming butterfly brooch in romantic style. Precision machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1475.00
( Our Ref # 00110464 )
| Pink sapphire gold butterfly brooch |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 2.4300 GR |
| Width | 15.57 mm |
| Height | 13.00 mm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 15pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4240 CTS |
| Size | 1.8mm - 1.8mm - 1.17mm |
| Color | slpR 7/4 (dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0690 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | slpR 7/4 (dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0340 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | slpR 7/4 (dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round pink sapphire |
|
| Number of Sapphire | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1230 CTS |
| Size | 2.3mm - 2.3mm - 1.5mm |
| Color | slpR 7/4 (dark slightly purplish red) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 18pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0900 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.