Classic Blue
Blue sapphire white gold classic necklace
Superb and elegant chain necklace with classic pendant. Precision machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 1637.50
( Our Ref # 00110433 )
| Blue sapphire white gold classic necklace |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 3.5400 GR |
| Lenth | 40.00 cm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 10pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3080 CTS |
| Size | 1.85mm - 1.85mm - 1.2mm |
| Color | vslgB 6/5 (medium dark very slightly greenish blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round blue sapphire |
|
| Number of Sapphire | 4pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1600 CTS |
| Size | 2.05mm - 2.05mm - 1.33mm |
| Color | vslgB 6/5 (medium dark very slightly greenish blue) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 24pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.1210 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.