Drop of Obsession
Tsavorite white gold drop necklace
Sparkling and charming chain necklace with drop pendant. Precision machine-cut tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
Price: $ 2525.00
( Our Ref # 00110440 )
| Tsavorite white gold drop necklace |
|
| Metal | 18K white gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 4.7400 GR |
| Lenth | 40.00 cm |
| Plating | Rh |
| Finishing | High polish |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 3pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0180 CTS |
| Size | 1.1mm - 1.1mm - 0.71mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round white diamond |
|
| Number of Diamond | 14pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0700 CTS |
| Size | 1.05mm - 1.05mm - 0.68mm |
| Color | H (Near Colorless) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | SI2 |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 6pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.2250 CTS |
| Size | 2mm - 2mm - 1.3mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 2pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0620 CTS |
| Size | 1.9mm - 1.9mm - 1.24mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 7pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3660 CTS |
| Size | 2.2mm - 2.2mm - 1.43mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 8pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.3460 CTS |
| Size | 2.1mm - 2.1mm - 1.36mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0450 CTS |
| Size | 2.4mm - 2.4mm - 1.56mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 1pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.0930 CTS |
| Size | 2.6mm - 2.6mm - 1.69mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
| Natural round tsavorite |
|
| Number of Tsavorite | 9pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 0.4950 CTS |
| Size | 2.3mm - 2.3mm - 1.5mm |
| Color | vslbG 6/4 (medium dark very slightly bluish green) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | A (Not currently known to be enhanced) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.