Lovely and delicate drop earrings in classic style. Precision machine-cut pink sapphires in round shape of size range 0.8mm up to 1.5mm brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic. The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Pink sapphire rose gold drop earrings | |
|---|---|
| Metal | 18K pink gold |
| Fineness | 750 |
| Total min weight | 7.9200 GR |
| Width | 8.72 mm |
| Height | 37.27 mm |
| Plating | |
| Finishing | High polish |
| Natural round pink sapphire | |
|---|---|
| Number of Sapphire | 726pcs |
| Setting | Pave |
| Shape | Round |
| Total min weight | 6.3240 CTS |
| Size | 1.2mm - 1.2mm - 0.78mm |
| Color | slpR 3/3 (light slightly purplish red [pink]) |
| Cut style | Brilliant |
| Clarity | Eye clean |
| Enhancement | E (Normally enhanced) |
| Treatment | H (Heating) |
Please note that jewelry images are enlarged to show detail and actual items may not always be exactly as pictured. All diamonds, color gemstones and other gem materials have been purchased from legitimate sources not involved in conflict funding and in compliance with United Nations Resolutions.Weights are average, sizes are approximate and are subject to change without notification.